Stres tudi pri otrocih lahko napreduje do faze, ko postane kroničen. Otrokova napetost se navadno izrazi telesno; otroci postanejo razdražljivi, nespečni, jokavi, stiska se lahko izrazi preko različnih psihosomatskih motenj in takrat je najbolje poiskati pomoč terapevta.
Igralne terapije izvajam v obliki strukturirane igre z različnimi pripomočki; z risalnim priborom, glino, peskovnikom, lutkami in kockami. Prepoznala sem, da je za vsakogar posebej potrebno poiskati edinstven pristop, s katerim se zmore poistovetiti.
Vsak od nas, bolj ali manj težke osebne izkušnje, doživlja edinstveno, na popolnoma svoj način. Enako tudi otroci, saj so tudi oni enkratni, edinstveni v svojem prepoznavanju sveta, soočanju z izkušnjami pa tudi ob obvladovanju izzivov, ki jim prihajajo naproti. Nekateri jih doživljajo lahkotno, spet drugim predstavljajo stres.
Skozi celotno obdobje odraščanja otroci doživljajo in čutijo zelo intenzivno, vendar ne vedo, kaj naj s svojimi čutenji naredijo, kako naj se s čustvi soočijo, kako naj jih predelajo.
Ker je igra po definiciji otrokova spontana, prostovoljna, prijetna in ustvarjalna dejavnost, je tudi način reševanja njihovih težav najlažji in najbolj uspešen prav preko igre.
Fraktalne risbe
Svoja čustva otroci in mladostniki lahko izrazijo preko fraktalne risbe, pri čemer talent ni niti malo pomemben, saj celoten postopek poteka popolnoma spontano.
Osnovo za risbo se nariše miže, tudi barvice se izbira miže, medtem ko se barva z odprtimi očmi, celoten postopek poteka po določenih pravilih.
Glina
Pri delu z glino gre za delo z rokami; glina je naraven material, ki otroka ali mladostnika, med tem ko jo gnete, izjemno pomirja. Med delom z glino možgani nimajo časa razmišljati, osredotočeni so zgolj na gnetenje. Kar pomirja, sprošča, prinese notranji mir in pomaga vzpostaviti stik s samim seboj.
Glina je preprost pa vendar učinkovit medij, ki s svojo mehkobo osredotoči še tako razburkane in stresne misli.
Pri delu z glino se še posebej izrazita strah in jeza, kar posledično pripomore k lažjemu obvladovanju stresnih situacij.
Peskovnik
Otrok izbere in v peskovnik umesti figurice, s pomočjo katerih poustvari svoj notranji svet; bolečine, misli, skrbi, strahove…
S pomočjo peskovnika se s svojimi čutenji laže sooča in jih predela, saj ima nadzor v svojih rokah. V okviru postavitve je vse prav, nič ni narobe, kar v otroku spodbudi občutek varnosti in ga sprošča.
S pomočjo peskovnika otrok tako preigrava situacijo, ki ga vznemirja, saj ima možnost občutke projicirati v postavitev. Na tak način se nauči soočati z vsakodnevnimi težavami in jih reševati.
Lutke
Lutke so pomemben pripomoček za sproščanje in predelovanje čutenj saj imajo moč, da čustva in misli pridejo na plan ter se preko »posrednika« izrazijo.
Lutka je terapevtska na več načinov. Lastnosti, ki bi jih otrok želel imeti, usmeri na lutko, izbere na primer lutko Supermana, s tem sporoči, kakšen bi sam želel biti.
Po drugi strani se z lutko lahko identificira, pri čemer dobimo vpogled v to, kako se otrok dejansko počuti.
Otrok ob igri z lutko lahko tudi zamenja vloge; če mu predstavlja stres vstop v vrtec, najprej preigra svojo vlogo, potem pa jo zamenja in njegova lutka postane vzgojiteljica; situacijo poskuša razumeti še z druge perspektive.
Lutka je pomočnica pri sproščanju agresije; lahko je čarovnica, ropar, nekaj kar otrok prepozna kot zlo. Ali pa je lutka zgolj objekt za sproščanje jeze, lutka za pretepanje.
Pri terapiji z lutkami imajo veliko vlogo pravljice. Terapevt prebere pravljico, otrok pa spremeni njen konec. Druga možnost je, da si otrok pravljico izmišlja ob uporabi lutk in prizore tudi odigra. Proces vodi otrok, terapevt zgolj opazuje ter po potrebi usmerja.
Kocke
V zadnjem času izvajam terapije z otroki in mladostniki tudi s pomočjo LEGO kock, ki so se izkazale za enkraten, edinstven in zelo uporaben pripomoček pri odkrivanju in reševanju težav, strahov, skrbi, negotovosti in tudi travm.
Za razliko od peskovnika imajo pri terapiji s kockami otroci in mladostniki možnost, da sami oblikujejo figurice, ki ustrezajo individualni situaciji, edinstvenemu doživljanju in razpoloženju posameznika. Pri postavitvi in izražanju lastne zgodbe ter iskanju rešitve, je na voljo paleta različnih razpoloženj, ki so v primeru peskovnika omejene.
Skozi postavitev se ponudi rešitev iz stiske kar sama, kot terapevtka jih v procesu zgolj podprem.
V vsakem primeru pa je potrebno prav vsako od naštetih terapij začeti in zaključiti skupaj s starši in sorojenci, saj je harmonično družinsko okolje odskočna deska za doseganje izboljšanja odnosov na vseh področjih našega sobivanja.